Бајадера со кикиритки – евтина варијанта на омилениот десерт

Бајадера со кикиритки – евтина варијанта на омилениот десерт

Направете вкусна бајадера со кикиритки.

Состојки:

  • 300 гр. мелени бисквити
  • 200 гр. чоколадо + за рендање
  • 200 гр. маргарин
  • 200 гр. шеќер
  • 100 мл. млеко
  • 100 гр. издробени кикиритки

Подготовка:

  1. Се става млеко со шеќер и маргарин во сад и се топи на оган, па се додава скршеното чоколадо.
  2. Се ставаат и бисквитите и кикиритките кога ќе се тргне од оган.
  3. Се меша.
  4. Се обложува калап со проѕирна фолија, се става смесата и се лади, па се ренда чоколадо горе.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта