Сочно месо со арома: Свински шницли со домати и пармезан

Сочно месо со арома: Свински шницли со домати и пармезан

Направете вкусен ручек со свинско.

Состојки:

 • 600 гр. свински шницли
 • 1 домат
 • 2 чешни лук
 • малку рузмарин
 • 4 лажици пармезан
 • 3 лажици масло
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Се пржат шницлите на врело масло од двете страни околу пет минути.
 2. Се ставаат зачини и се редат во огноотпорен сад и се лупи доматот и ситно се сече, па се реди врз шницлите со ситнетиот лук.
 3. Се става и рузмарин.
 4. Се става од оваа мешавина на секоја шницла и се става пармезан.
 5. Се пече на загреана рерна на 200 степени 10 минути.
 6. Се служи топло.

 

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо