Неодолива мимоза салата со макарони: Славската трпеза не може без неа

Неодолива мимоза салата со макарони: Славската трпеза не може без неа

Сезоната на слави доаѓа, а ние ви предлагаме идеално предјадење…

Состојки:

  • 300 гр макарони
  • 3 компири
  • 200 гр шунка Пекабеско
  • 200 гр кашкавал
  • 3 јајца
  • 200 гр мајонез
  • 200 гр кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

  1. Сè поделете на три дела. На дното на чинијата наредете третина од макароните кои претходно сте ги посолиле по вкус. преку тоа изрендајте обварени и зачинети компири и третина рендана шунка.
  2. Наредете кругови варени јајца, па преку ставете слој мајонез, потоа павлака и кашкавал.
  3. Повторете уште два пати, завршете со кашкавал и украсете со рендани јајца. Пред послужување добро изладете.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text