Се става смесата во шприц и се прават облици: Најлесни божиќни колачи

Се става смесата во шприц и се прават облици: Најлесни божиќни колачи

Направете вкусни колачиња со кокос и цимет за празниците кои се на праг.

Состојки:

  • 1 лажица кокос
  • 1 шолја шеќер
  • 4 јајца
  • 1 кесе ванила
  • 1/3 лажички цимет
  • малку сол

 

Подготовка:

  1. Се загрева рерната на 130 степени и се матат белките, па се става малку сол и се додава шеќерот постепено со ванила и цимет и кокос.
  2. Се полни шприц и се прават облици.
  3. Се ставаат на хартија за печење и се печат додека не поруменат околу половина час.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта