Совршен семеен ручек: Пилешки батаци со лук

Совршен семеен ручек: Пилешки батаци со лук

Овој оброк ќе ве воодушеви, сочен е и многу хранлив.

Состојки:

 • 4 пилешки батаци
 • 2 лажици маслиново масло
 • 20 гр лук
 • 100 мл пилешка супа
 • 80 мл бело вино
 • 50 мл јогурт
 • малку мајчина душица
 • сол
 • 1/4 лажичка мелен бибер
 • 1/4 лажичка црвена пипер
 • свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Во длабока тава загрејте масло. Додајте карабатаци, па пропржете ги од двете страни убаво да поруменат. Некои десетина минути. Потоа извадете ги и оставете ги на топло место. 
 2. На истата маснотија пропржете сечкан лук благо да порумени. Вратете ги потоа карабатаците во тава. Ставете супа, вино и јогурт. 
 3. Додајте мајчина душуца и сол по вкус, како и пипер и бибер. 
 4. Поклопете и оставете да крчка 10 минути. 
 5. Потоа ставете во загреана рерна убаво да се запече кожата, некои 15 минути. 
 6. Послужете со прилог печурки или ориз и посипете со магдонос пред послужување.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт