Појадок за брзо време: Гибаница со сирење и кулен

Појадок за брзо време: Гибаница со сирење и кулен

Направете вкусна гибаница со сирење и кулен.

Состојки:

 • 200 гр. сирење
 • 100 гр. кулен
 • 2 јајца
 • 1 дл. кисела вода
 • ½ лажички прашок за пециво
 • 0,5 дл. масло
 • 10 кори за пита

 

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со изронето сирење и исечен кулен, па се става кисела вода и прашок за пециво и така е спремен филот.
 2. Се шири една кора и се премачкува со малку масло, па се става друга кора над неа, па фил и малку масло.
 3. Се мота ролат.
 4. Се прави така со сите кори, се редат на плех со хартија и се премачкуваат со смеса од вода и ½ лажици масло ставени во мала шолјичка.
 5. Се пече 20 минути на 200 степени.

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство