Никогаш не го правете ова со овошјето – станува легло на бактерии

Никогаш не го правете ова со овошјето – станува легло на бактерии

Неизмиеното овошје е штетно и опасно да се сече или лупи на даска за сечење во кујната.

Пестицидите од него и бактериите се пренесуваат на даската и на работната површина, па потоа се штетни по нас.

Ги заразуваат и деловите на исчистеното овошје, затоа секогаш прво мијте го.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб