Домашен леб кој не се меси (Видео)

Домашен леб кој не се меси (Видео)

Супер брз леб мек како душа…

Состојки:

  • 450 гр брашно
  • сув квасец
  • 300 мл вода
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Во чинија ставете брашно, направете дупка во брашното, ставете квасец, сол од страната на брашното и вода. Замесете леб глатко и оставете да нарасне покриено. Ставете го тестото на маса која доста сте ја побрашниле. 
  2. Со раце од сите страни соберете го тестото на средина. На хартија за печење ставете малку брашно, па ставете ја топката тесто покриена уште малку да нарасне дваесетина минути. 
  3. Кога тестото ќе нарасне спуштете го во плех заедно со хартија за печење и ставете во рерна на 200 степени и печете околу 40-45 минуити.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта