Евтини и брзи: Ситни божиќни колачиња

Евтини и брзи: Ситни божиќни колачиња

Направете вкусни новогодишни колачи.

Состојки:

 • 5 шолји брашно
 • 2 јајца
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја мед
 • 1 шолја масло
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 лажички сода

Подготовка:

 1. Се мати медот со сода, се додаваат изматени јајца и шеќер, па ванила и масло.
 2. Се става брашното постепено на крајот.
 3. Се развлекува кора и се вадат форми, па се печат 20 минути на 180 степени на претходно загреана рерна.
 4. Може да украсите со чоколадо, бои, фондан…

 

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта