Вкусни банички со сирење – домот ќе мириса

Вкусни банички со сирење – домот ќе мириса

Направете вкусни банички со сирење.

Состојки:

 • 1 кг. брашно
 • 2 дл. јогурт
 • 2 дл. масло
 • 1 дл. млака вода
 • 1 јајце
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 30 гр. квасец
 • 500 гр. сирење
 • 2 јајца за фил

Подготовка:

 1. Се става квасецот во млака вода и се додаваат состојките за тесто.
 2. Се меси тесто и се остава покриено половина час.
 3. Се дели на шест дела и се прави топка од секој дел, се оставаат сите топки 10 минути.
 4. Се ситни сирењето и се меша со две јајца за фил.
 5. Се зема по една топка и се развлекува кора, се пресекува на пола, се прска со малку масло и се става фил, па се витка баничка.
 6. Се оставаат на хартија за печење на плех и се оставаат 10 минути, па се печат на 200 степени додека не поруменат половина час.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб