Греено вино со портокал и брусница – за вистинско зимско уживање

Греено вино со портокал и брусница – за вистинско зимско уживање

Вареното вино е омилен зимски пијалак кој ја подигнува температурата на повеќе начини, како во телото така и во главата…

Еве еден рецепт, кој е малку поинаков од класичниот, но истовремено е фантастичен!

Состојки:

  • 750 мл црвено вино
  • 350 мл бренди
  • 250 мл сок од брусница
  • 5 големи лажици мед
  • 2 стапчиња цимет
  • 2 портокали, исечкани на парчиња (заедно со кората)
  • 3 суви каранфилчиња
  • 100 гр брусница

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки измешајте ги и оставете да се зготват, а потоа процедете и послужете украсено со парче портокал.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко