Брзи пекарски кифлички – ќе ви се најдат за слави и празници

Брзи пекарски кифлички – ќе ви се најдат за слави и празници

Направете брзи и вкусни кифлички.

Состојки:

 • 1 кесе квасец сув
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица сол
 • 1 кисела павлака
 • 100 мл. масло
 • 200 мл. млеко
 • 600 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 јајце и сусам

Подготовка:

 1. Се загрева млекото да биде млако и се додаваат шеќер и квасец, па се меша да се активираат.
 2. Се става во друг сад брашно со прашок за пециво и сол, п се меша, па се става киселата павлака и масло.
 3. Се става оваа смеса во млеко со квасец и се меша.
 4. Се става тестото на работна маса, се меси и дели на два дела.
 5. Се развлекуваат и еден круг се сече на 16 делови.
 6. Секој се витка во кифличка, се редат на тепсија и се премачкуваат со јајце и со сусам.
 7. Се печат на загреана рерна на 200 степени додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси