Рецепт за најкремастото пире од компири

Рецепт за најкремастото пире од компири

Рецепт за најкремастото пире од компири…

Состојки:

  • 1,5 кг компири
  • 200 гр крем сирење
  • 60 гр путер
  • 100 мл млеко
  • бибер
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги, излупете ги и исечкајте ги на коцки. Гответе ги во врела солена вода додека не омекнат. Процедете ги и вратете ги во сад. 
  2. Додајте крем сирење и изгмечете додека грутките не исчезнат. 
  3. Во сад на ниска температура растопете путер со млеко. Прелијте ги компирите и добро измешајте. Посолете, побиберете и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо