Супер брзи кифли – готови за 15 минути

Супер брзи кифли – готови за 15 минути

Супер брзи кифли, а толку меки и вкусни што ќе ги правите постојано!

Состојки:

  • 600 гр глатко брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 1 лажичка сол
  • 1 дл масло
  • 200 мл кисел апавлака
  • 1 сув квасец разматен во 2 дл топло млеко

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто, развлечете го во круг, сечете триаголници и свиткајте кифли. 
  2. Додека рерната се загрева на 180 степени оставете ги кифличките да отстојат. Потоа премачкајте ги со јајце и печете ги 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text