Брза и вкусна портокалова чорба

Брза и вкусна портокалова чорба

Вкусна портокалова чорба…

Состојки:

 • тиква
 • кромид
 • морков
 • компир
 • сок од лимон
 • 1 лажичка рендан ѓумбир
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло

Начин

 1. На загреано маслиново масло пропржете ситно сечкан кромид. Кога ќе стане стакласт, додајте морков и компир исечкани на коцки. Прелијте со малку вода и динстајте 10 минути.
 2. Додајте тиква исчистена и исечкана на коцки, прелијте со вода, посолете, побиберете и гответе 20 минути додека тиквата не омекне. На крај сè изблендирајте, додајте сок од половина лимон и рендан ѓумбир. Нека зоврие уште еднаш и послужете.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула