Запечен компир со сирење – наједноставен рецепт

Запечен компир со сирење – наједноставен рецепт

Едноставно и вкусно јадење…

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 200 гр сирење
 • 2 јајца
 • 2 дл млеко
 • 3 лажици кисела павлака
 • 1/2 лажичка црвена пипер
 • 1 лажичка ситно сечкан магдонос
 • сол
 • мелен бибер
 • 2 лажици масло
 • зачин
 • куркума

Начин на подготовка:

 1. Компирите згответе ги, излупете ги и исечкајте ги на кругови. Ставете ги компирите во намастен плех, посолете и ставете малку мелен бибер. 
 2. Измешајте сирење, јајца, млеко, кисела павлака, пипер, куркума, магдонос и масло. Оваа маса прелијте ја преку компирите и запечете додека не добие златножолта боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт