Повкусни од фурнарини: Солени стапчиња со сусам

Повкусни од фурнарини: Солени стапчиња со сусам

Направете вкусни солени стапчиња за појадок или мезе.

Состојки:

 • 1 маргарин
 • 2 јајца
 • 1 шолја млеко
 • 1 сув квасец
 • 1 лажица сол
 • 3 шолји брашно
 • сусам

 

Подготовка:

 1. Се мати маргаринот со едно јајце и една жолчка.
 2. Се става млеко со сол и брашно.
 3. Се става и квасец.
 4. Се меша убаво смесата и се разлекува, се мачка со разматената белка која остана и се става сусам.
 5. Се сечат стапчиња и се печат на 200 степени на загреана рерна додека не поруменат околу 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство