Посна кујна: Салата со праз

Посна кујна: Салата со праз

Освежувачка посна салата…

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 праза
  • 6 кисели краставички
  • 400 мл посен мајонез
  • магдонос
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Згответе компири во лушпа. Излупете ги и исечкајте ги на коцки. Исчистете го празот, ситно исечкајте го и посолете, а краставичките исечкајте ги на коцки. 
  2. Сите состојки соединете ги, па додајте бибер и мајонез. Посипете со ситно сечкан магдонос и оставете ја салатата еден час во фрижидер, па послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта