Ако немате вага а треба да измерите вода – вака готвењето нема да пропадне

Ако немате вага а треба да измерите вода – вака готвењето нема да пропадне

Ако немате вага а треба да измерите млеко или вода, ова се мерките.
1 лажица има 17 грама.

1 винска чаша има 100 грама.

1 шолја за вода има 200 грама.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Зема кисела зелка и завитка пилешко месо

Оригинален старски рецепт за сарма

Нов вкус на сармата: Хроно сарма

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна