Домашен сируп кој лечи кашлица – едноставен рецепт

Домашен сируп кој лечи кашлица – едноставен рецепт

Главоболка, температура и кашлица се најчестите симптоми на досадните вируси… но, најдобро ќе биде да започнете да го земате домашниот сируп кој ќе ве спаси.

Состојки:

  • 200 гр шеќер
  • 300 мл вода
  • 6 ловорови листови
  • 7 прстофати жалфија
  • 1 лажица бел слез
  • 1 лажица камилица

Начин на подготовка:

  1. Растопете го шеќерот на ниска температура да добие карамел боја. 
  2. Додајте вода и мешајте додека шеќерот целосно не се растопи. Додајте ги и останатите состојки и оставете да се вари три минути. 
  3. Отстранете го сирупот од ринглата и кога ќе се излади ставете го во стаклена тегла која ќе ја чувате во фрижидер. 
  4. Консумирајте по една лажица неколку пати дневно.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко