Фантастични посни грицки: Крцкави, вкусни и здрави (Видео)

Фантастични посни грицки: Крцкави, вкусни и здрави (Видео)

Здрави посни грицки – идеален меѓуоброк.

Состојки:

 • 200 гр интегрално ржано брашно
 • 100 гр оризово брашно
 • 100 гр хељдино брашно
 • 2 лажици мелено ленено семе
 • 2 лажици ленено семе
 • 3 лажици сусам
 • 1 лажица црн сусам
 • 1 рамна лажица сода бикарбона
 • 200 мл кисела вода
 • сол
 • 3 лажици маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки, додајте кисела вода и замесете тесто. Вадете топчиња, истанчете ги, ставајте ги во преса за галети и печете ги.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство