Пита со сирење и суво грозје

Пита со сирење и суво грозје

Брза и вкусна пита со сирење и суво грозје!

Состојки:

  • 100 гр суво грозје
  • 2 лажици брашно
  • 500 гр ситно сирење
  • 3 лажици кисела павлака Пекабела
  • 1 јајце
  • 3 лажици путер
  • 2 лажици шеќер
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Сувото грозје прелијте го со вода и оставете го да се натопува половина час. Сирењето измешајте го со јајца и шеќер, па додајте сол, брашно, суво грозје, путер, павлака и јајце.
  2. Сè добро соединете, па излејте во намастен плех и печете во рерна на 200 степени околу половина час.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед