Грчка крем салата – деликатес од неколку состојки

Грчка крем салата – деликатес од неколку состојки

Направете вкусна крем салата.

Состојки:

  • 300 гр. кисело млеко
  • 1 краставица
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 чешни лук
  • 1 лажица сок од лимон
  • сол

Подготовка:

  1. Се лупи и ренда краставицата, па се цеди.
  2. Се меша со кисело млеко, со сол и со лимонов сок, со ситнет лук и маслиново масло.
  3. Се меша и се лади половина час, па се служи.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство