Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза

Ручек со боранија и компир – вкусни чинии на трпеза

Направете вкусен ручек со компири.

Состојки:

 • 4 компири
 • 2 моркови
 • 2 главици кромид
 • 1 тегла жолта боранија
 • пола тегла домати
 • 100 мл. масло
 • 100 мл. вино
 • 3-4 ловорови листови
 • магдонос
 • куркума и сол

Подготовка:

 1. Се става тава на оган и се става масло и кромидот ситно сечен со куркума, ловорови листови и сол.
 2. Се лупи и сече компирот, се сече и морковот, се ставаат во кромидот, па се мепа и се динста.
 3. Се додава вино.
 4. Се ставаат две шолји вода, па се остава да се крчка.
 5. Се става исцедената боранија кога ќе омекнат, па се ставаат и доматите и се меша.
 6. Се згуснува и се служи.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text