Ситни божиќни колачиња – многу од една евтина смеса

Ситни божиќни колачиња – многу од една евтина смеса

Направете вкусни божиќни колачиња.

Состојки:

 • 140 гр. брашно
 • 100 гр. шеќер
 • 1 јајце
 • 40 гр. мед
 • 40 гр. кора од портокал
 • малку сода
 • цимет и каранфилче

Подготовка:

 1. Се растопува благо медот, се додава шеќер и ситно исечената кора од портокал, сода и јајце, каранфилче и цимет, па брашно.
 2. Се замесува тесто, се развлекува и се вадат облици кои се печат на 180 степени на плех со маргарин.
 3. Готови се кога ќе поруменат, а декорирате по избор.
 4. Можете да декорирате со фондан, чоколадо, боја…

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта