Мекици како балончиња – нараснуваат и меки се како душа

Мекици како балончиња – нараснуваат и меки се како душа

Направете вкусни воздушести мекици.

Состојки:

  • 500 гр. кисело млеко
  • 2 кеси прашок за пециво
  • 1 лажица сол
  • 3-4 лажици масло
  • 4 јајца
  • 1 кг. брашно

Подготовка:

  1. Се става киселото млеко во сад со сол и се додаваат јајца, па брашно со прашок за пециво и се меси.
  2. Се прави тесто и се дели на 4 дела. Се остават по десет минути да отстојат.
  3. Се развлекува секоја топка, се сечат траки, па коцки и се пржат на тава со многу масло.
  4. Се цедат на салфета.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта