Салата со пиперки и модри патлиџани за посната трпеза

Салата со пиперки и модри патлиџани за посната трпеза

Направете вкусна салата со чорбаџиски пиперки.

Состојки:

  • 400 гр. чорбаџиски пиперки
  • 1 шолја кисело млеко
  • 1 чешне лук
  • сол и магдонос
  • масло

Подготовка:

  1. Се мијат пиперките и се тргаат дршките, па се сечат ситно.
  2. Се пржат на врело масло 5-6 минути, па се вадат и се става кисело млеко со ситнет лук.
  3. Се става сечен магдонос и сол, па се става се во сад, па потоа се става малку загреано масло како запршка.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство