Крофни како балончиња кои нараснуваат огромни – супер појадок

Крофни како балончиња кои нараснуваат огромни – супер појадок

Направете вкусни крофни како балончиња.

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 лажиче сол
 • 2 лажици растопен маргарин
 • 1 шолја минерална вода
 • масло за пржење

Подготовка:

 1. Се става брашното во вангла, се прави вдлабнатина, се става прашок за пециво со сол и се меша со брашното.
 2. Се додава маргаринот и се меси со раце да се добие тесто.
 3. Се става минерална вода, малку се загрева претходно во микро, но не треба да е врела.
 4. Се меша и се замесува тесто.
 5. Нека стои 15 минути, па поделете го на 4 дела.
 6. Развлечете го тестото и исечете кругови со шолја.
 7. Загрејте масло и пржете ги од сите страни.
 8. Ќе бидат превкусни, нешто помеѓу крофни и мекици.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта