Посна крем салата за Свети Никола – евтина и брза

Посна крем салата за Свети Никола – евтина и брза

Како класично и вкусно мезе за посната слава Свети Никола која е најчестата во Македонија, ви нудиме вкусна посна салата.

Состојки:

  • 200 гр. интегрални тестенини
  • 1 конзерва туна
  • 150 гр. пченка во конзерва
  • 2 струка млад лук
  • 150 гр. мајонез посен
  • 1 лажиче сол
  • бибер

Подготовка:

  1. Се варат макароните во солена вода, па се цедат.
  2. Се ставаат во сад со туната, со исцедената пченка, сеченото лукче, потоа зачините и мајонезот.
  3. Убаво се меша, се лади и се служи на посната трпеза.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство