Еве како можете да извадите коска од риба која ви заглавила во грло

Еве како можете да извадите коска од риба која ви заглавила во грло

Многу луѓе сакаат риба, но ретко јадат поради иритантните коски за кои понекогаш се чини дека е невозможно да ги извадите.

Рибата треба да се јаде полека, но и ако ви заглави коска не паничете, туку пробајте со овие трикови.

Проголтајте кора од леб. Лебот сигурно ќе ја „однесе“ коската во желудникот, каде желудочните сокови брзо ќе се растворат.

Но, сепак се случува коската да заглави така што дури и лебот нема да помогне. Во тој екстремен случај обидете се со лимон.

Исечкајте парчиња лимон и земете сок кој поминувајќи низ грлото ќе ја раствори коската.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко