Холандска зелка салата: Ќе ја обожавате

Холандска зелка салата: Ќе ја обожавате

Идеален прилог за секое јадење…

Состојки:

  • 450 гр зелка
  • 200 гр моркови
  • 3-4 струка млад кромид
  • 3 лажици мајонез
  • 1 лажичка сенф
  • 1 лажичка оцет
  • 1 лажичка бибер
  • 1/2 лажичка солPlace your list items here

Начин на подготовка:

  1. Зелката исечкајте ја на тенки ленти. Додајте крупно рендан морков и ситно сечкан кромид. Зачинете со сол и бибер и добро измешајте.
  2. Подгответе прелив од мајонез, сенф и оцет и прелијте преку салатата. Добро измешајте, изладете, па сервирајте.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство