Руска салата која може да ја јадат и вегетаријанци – највкусна варијанта

Руска салата која може да ја јадат и вегетаријанци – највкусна варијанта

Направете веге руска салата.

Состојки:

 • 3 компири

 • 500 гр. мајонез

 • 3 лажици павлака за готвење

 • 3 кисели краставички

 • 1 конзерва мала грашок

 • 1 мала конзерва пченка

 • 2 варени моркови

 • 3 лажици сенф

 • бибер и сол

Подготовка:

 1. Се лупат компирите и морковите и се варат додека не омекнат.
 2. Се ладат и се сечат на коцки, па се варат јајцата и се лупат и ронат, се ситнат и киселите краставички, се цедат грашокот и пченката и тие се додаваат.
 3. Се меша се со мајонез и павлака, се става сенф и сол и бибер по вкус.
 4. Се става 30 минути во ладилник.

На здравје!

Повеќе ресепти на Gotvi.mk:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство