Евтини, вкусни и готови за брзо – мекици во посна и масна варијанта

Евтини, вкусни и готови за брзо – мекици во посна и масна варијанта

Ова ќе биде вашиот омилен рецепт за мекици од сега.

Состојки:

 • 300 гр. брашно
 • 300 гр. пченкарно брашно
 • ½ парчиња квасец
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 4 дл. млака вода
 • масло

Подготовка:

 1. Се мешаат двата вида брашно и се става сол, млака вода и шеќер и квасец, се меша да се стопат квасецот и шеќерот.
 2. Се меси тесто, ако треба се додава брашно да не ви се лепи, па се остава дваесетина минути да надојде.
 3. Премесете и развлечете го.
 4. Сечете мекици и пржете ги на масло.
 5. Ако постите супер се за со ајвар или посен кашкавал.
 6. Ако не постите супер се со сирење и павлака.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта