Стаклените шолји може да пукнат од топло – вака тоа нема да се случи

Стаклените шолји може да пукнат од топло – вака тоа нема да се случи

Ако сакате шолјата да не пукне од топло, има мали трикови од кујната.
Ставете ја стаклената чаша на дрвена подлога со влажна салфета или ставете лажичево неа.
Друга можност е пред да истурите врел чај, кафе, топло чоколадо, греено вино или за што и да сте се одлучиле во стаклена чаша, да ја загреете на пареа.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Компир кој стана популарен

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири