Брзи мафини со кисела вода

Брзи мафини со кисела вода

Направете посебни мафини кои ќе рашират арома.

Состојки:

 • 2-3 шолји пченично брашно
 • 1 јајце
 • ½ шолји кисело млеко
 • 3 лажици масло
 • ¼ шолји минерална вода
 • ½ лажички прашок за пециво
 • сол
 • 100 гр. сирење
 • Ссам и масло

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со сол и кисело млеко, прашок за пециво, масло.
 2. Се додава брашно и ронето сирење, како и кисела вода.
 3. Се става малку масло и брашно во калапи, па се става смесата.
 4. Се става сусам.
 5. Се печат на 180 степени додека не поруменат.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта