Уштипци со неколку состојки – сите ќе се разбудат среќни

Уштипци со неколку состојки – сите ќе се разбудат среќни

Направете вкусни уштипци за Добро утро.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 300 гр. кисело млеко
  • сол и масло
  • 400 гр. брашно
  • 1 кесе прашок за пециво

Подготовка:

  1. Се матат јајцата и се додава кисело млеко и брашно со сол и прашок за пециво.
  2. Се меша додека не се добие хомогено и лепливо тесто.
  3. Се остава 10 минути, па се загрева масло, се вади од тестото со лажица и се пржат уштипците.
  4. Се ставаат на салфета да впие маснотија.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб