Оригинален рецепт за царицата на салатите: Руска салата

Оригинален рецепт за царицата на салатите: Руска салата

Оригинален рецепт за руска салата, царицата на сите празници и на секоја трпеза.

Состојки:

  • ½ кг. варен компир
  • 2 моркови
  • ½ кисели краставички од тегла
  • 4 варени јајца
  • 300 гр. салама
  • 1 тегла мајонез
  • ½ шолји ореви

Подготовка:

  1. Се сечат сите состојки на ситни коцки.
  2. Се става сол и ореви.
  3. Се става мајонез и се меша.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство