Добрите бактерии го продолжуваат животот: Здравје во киселото млеко и јогуртот

Добрите бактерии го продолжуваат животот: Здравје во киселото млеко и јогуртот

Лицата кои редовно пијат поголеми количини кисело млеко или јогурт се поздрави и живеат подолго, покажуваат истражувањата.

Овие напитоци треба да ги внесувате бидејќи во нив се наоѓаат бактерии кои се важни за здравјето на дигестивниот тракт.

Инаку, микроорганизмите кои се користат во пробиотички цели се со потекло од дигестивниот тракт на човекот, не се патогени ниту токсични за луѓето. Совршено ги преживуваат условите кои владеат во дигестивниот тракт. Тоа значи дека не реагираат на големата киселост на желудочниот сок.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко