Руска салата со посебен додаток – вкусот целосно се менува

Руска салата со посебен додаток – вкусот целосно се менува

Направете посебна руска салата со додаток туна.

Состојки:

 • 300 гр. туна
 • 300 гр. грашок во конзерва
 • 2-3 варени компири
 • 2 варени моркови
 • 3-4 кисели краставички
 • 1 кромид
 • 2 јајца варени
 • 250 гр. мајонез

Подготовка:

 1. Се запржува туната со масло, се варат компирите, јајцата и морковите.
 2. Се сечат ситно кромидот, киселите краставички, се става исцеден грашок и пченка, па се меша се заедно.
 3. Се става сол и мајонез.

На здравје!

Повеќе ресепти на Gotvi.mk:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство