Риба со вино во тава – деликатес на денот

Риба со вино во тава – деликатес на денот

Направете вкусни филети риба ослич со вино во рерна.

Состојки:

  • 4 парчиња ослич
  • 100 мл. бело вино
  • 2 домати
  • 2 лимони
  • 1 кромид
  • сол и бибер, маслиново масло

Подготвка:

  1. Се става сол и бибер на филетите риба, се преливаат со вино и се оставаат да впијат 30 минути.
  2. Се ставаат на тепсија со сечен кромид и домати, па кругови лимон гое.
  3. Се става белото вино и сок од вториот лимон, па маслиново масло.
  4. Се пече на 200 степени додека не бидат крцкави.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

singlepost_text