Повкусни од крофни – мали вкусни колачиња

Повкусни од крофни – мали вкусни колачиња

Направете вкусни колачиња дома.

Состојки:

 • 5 лажици шеќер

 • 6 лажици млеко

 • 6 лажици масло

 • 2 јајца

 • ½ кеси прашок за пециво

 • 2 кеси ванилин шеќер

 • брашно по потреба

 • шеќер во прав

Подготовка:

 1. Се матат шеќерот со една ванила и јајца, млеко и масло, па постепено ставете прашок за пециво и брашно колку тестото да се згусне.
 2. Се меси со раце, тестото не смее да е премногу меко, ни тврдо, ќе процените со рацете колку брашно ви треба.
 3. Се расукува и се вадат кругови со чаша, а на средина на секој круг се прави круг со капаче.
 4. Загрејте масло на тава, пржете ги, па ставете ги на салфета и ставете им шеќер во прав.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед