Згужвана пита со кисела вода – појадок за кратко

Згужвана пита со кисела вода – појадок за кратко

Состојки:

 • 250 гр. кори за пита
 • 250 гр. сирење
 • 25 гр. маргарин
 • 80 мл. масло
 • 3 јајца
 • 150 мл. минерална вода

Подготовка:

 1. Спремете вангла со ладна вода и ставете ги корите за да бидат сочни.
 2. Изматете во сад јајца со масло, па изронете сирење.
 3. Премачкајте плех со маргарин и ставете кора. Ако е скината од водата не грижете се.
 4. Ставете фил и ставете нов слој мокри згужвани кори. Така додека не ги потрошите корите и состојките.
 5. Горе завршете со кора.
 6. Ставете парчиња маргарин горе да биде мека, па печете на 180 степени додека не добие златна боја.
 7. Извадете ја ставете и минерална вода, па покријте ја со крпа и нека стои вака 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта