Необичен десерт: Ориз со јаболка

Необичен десерт: Ориз со јаболка

Необичен, а многу вкусен десерт…

Состојки:

 • 1/2 л вода
 • 1/2 л млеко
 • 300 гр ориз
 • 60 гр путер
 • 2 жолчки
 • 60 гр шеќер
 • кора од лимон
 • 2 белки
 • 30 гр путер
 • трошки за посипување
 • 1/2 кг јаболка

Начин на подготовка:

 1. Посебно измешајте путер, жолчки, шеќер и рендана кора од лимон. Додајте варен и изладен ориз и снег од белки. Половина од смесата ставете ја во намастена и со трошки посипен сад. На тоа ставете тенко сечкани листови јаболка и од горе ставете ја другата половина од оризот.
 2. Печете во рерна додека не порумени (15-20 минути). Оризот прво згответе го во солена врела вода, а потоа додајте млеко.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта