Лесен оброк: Кнедли со сирење

Лесен оброк: Кнедли со сирење

Послужете ги како лесен оброк со салата…

Состојки:

  • 375 гр свежо сирење
  • 3 јајца
  • 175 гр + неколку грутки путер
  • 175 гр брашно
  • презла

Начин на подготовка:

  1. Изгмечете го сирењето, додајте јајца, измешајте. Потоа додајте путер и брашно, добро измешајте и соединете да добиете меко тесто.
  2. Со влажни раце правете кнедли со големина на јајце и гответе ги во солена вода со неколку капки масло.
  3. Ставете во намастен сад, посипете со презла, додајте малку путер и гратинирајте 10 минути на средна температура.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт