Деликатес за зимата: Сарма од зелка со грав

Деликатес за зимата: Сарма од зелка со грав

Направете сарма со грав.

Состојки:

  • 1 главица кисела зелка
  • 1 шолја грав
  • 3 главици кромид
  • бибер и сол

Подготовка:

  1. Се двојат листовите зелка за сарма, па се филуваат со грав кој претходно вечерта сме го оставиле во ладна вода.
  2. Утредента се вари, првата вода се фрла, па се цеди и се чува водата од варењето.
  3. На гравот му се додава ситно сечен кромид, па се полнат сармите и се виткаат.
  4. Се редат во шерпа во која на дното ќе ставите неколку листа зелка, па се преливаат со водата во која се варел гравот.
  5. Се печат на 200 степени додека не испари течноста.
  6. Се става пред крај запршка од црвен пипер и се допекува уште малку.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Зема кисела зелка и завитка пилешко месо

Оригинален старски рецепт за сарма

Нов вкус на сармата: Хроно сарма

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна