Ориз деликатес – неколку додатоци сосема го менуваат вкусот

Ориз деликатес – неколку додатоци сосема го менуваат вкусот

Направете вкусен ориз со додатоци кои целосно го менуваат вкусот.

Состојки:

  • 1 шолја ориз
  • 1 шолја грашок
  • 1 кромид
  • маслиново масло
  • 1 лажиче црвен пипер
  • сол и бибер

Подготовка:

  1. Се сече ситно кромидот и се пржи на маслиново масло, се додава оризот и се пропржува, па се става грашокот, сол и бибер, па вода за да се издинста.
  2. Ставете и црвен пипер.
  3. Мешајте додека не се свари оризот, додека не омекне и сервирајте.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

singlepost_text