Не се чека тестото да нарасне – мекици за 5 минути

Не се чека тестото да нарасне – мекици за 5 минути

Направете супер брзи и вкусни мекици за појадок.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 0,5 л. јогурт
  • 900 гр. брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажиче сол

Подготовка:

  1. Замесете тесто од сите состојки и потоа развлечете го.
  2. Исечете мекици и пржете ги на врело масло.
  3. Не треба да стои тестото за да нарасне, доволно е додека се загрее маслото.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси