Топчиња со чоколадо и рум – десерт без печење

Топчиња со чоколадо и рум – десерт без печење

Вкусни се брзи и без печење, направете рум бомбици.

Состојки:

 • 150 гр. чоколадо
 • 50 гр. маргарин
 • 150 гр. мелени лешници и бадеми
 • 2 лажици рум
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 2 лажици рум

Подготовка:

 1. Се топат чоколадото и маргаринот на оган и се додаваат мелените лешници и бадеми.
 2. Се загреваат одделно румот и шеќерот се ладат малку и се додаваат во смесата.
 3. Се меша и се ставаат за арома уште 2 лажици рум.
 4. Се прават бомбици.
 5. Се декорираат по избор.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед