Деликатесна супа – го закрепнува телото

Деликатесна супа – го закрепнува телото

Ако се прашувате што вкусно да спремите денес, одговорот е брза супа со компир.

Состојки:

  • 3-4 компири
  • 3-4 моркови
  • 1 јајце
  • гриз
  • 3 коцки за супа

Подготовка:

  1. Се става литар ипол вода да зоврие, се меша јајце во сад со гриз како за кнедли.
  2. Се ставаат кнедлите во водата, па се става ситно исечениот компир и наренданите моркови.
  3. Нека се вари се 20 минути, па ставете три коцки за супа и варете уште 5 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт