Ручек на денот: Пилешко со зеленчук

Ручек на денот: Пилешко со зеленчук

Направете вкусен ручек со пилешко и зеленчук.

Мерките се изразени за две лица.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо
 • 2-3 моркови
 • 2-3 чешни лук
 • малку масло
 • вегета, сол, бибер
 • 1 лажиче павлака
 • 1 лажиче густин

Подготовка:

 1. Се прават шницли од пилешкото и се пржат на малку масло со зачините.
 2. Се додаваат ситно исечени моркови и лукот.
 3. Се става малку вод аи се остава со капак, да крчка 10 минути.
 4. Се мати 1 лажиче густин со малку вода и се става во смесата, па се става лажиче павлака.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо